Tuesday, October 04, 2011

Ice Shaver

The best $1 I ever spent:

Not the pumpkins: those were $3.33 each.  The ice shaver was $1 from a garage sale.  To make a delicious ice shavee, you will need the following ingredients:
  1. Ice
  2. Jello powder
Step 1: Grind up the ice

Step 2: Liberally dust it with jello powder to taste.  If you're gourmet, add a teaspoon of lemonade powder for an extra kick.


Step 3: Mix it all together.



Step 4: Hop your kid up on sugar and red dye 40 an hour before bed.  Which may explain last night's experience...

2 comments:

J. Alan Atherton said...

Agreed. I think we spent like $5 for ours, but it was well spent. So-called "snow cones" with their large chunks of tooth-destroying ice cubes totally stink in comparison. Shaved is the way to go.

We may our "snow cone" syrup by mixing up kool-aid with the full amount of sugar and 1/4 to 1/2 the amount of water, then chill in the fridge. You can use one of those "pop top" water bottle lids to make it easier to squirt the syrup.

K La said...

See, this is why I'm so strict about what she eats. Between my organic-all natural-no preservatives- no sugar and your all-red dye 40-HFCS, she gets a balanced diet.